Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw

ZAMIESZKANIE W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W KUROWIE

  1. Dom Pomocy Społecznej w Kurowie jako jednostka organizacyjna pomocy społecznej prowadzona przez Powiat Włocławski zapewnia całodobową opiekę 60 osobom przewlekle psychicznie chorym i posiada 60 miejsc rzeczywistych.

Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.

  1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy przesłanki skierowania do dps spełniają jednocześnie osoby pozostające w związku małżeńskim lub rodzic z pełnoletnim dzieckiem, osoby te można skierować do jednego domu pomocy społecznej pomimo zakwalifikowania każdej z tych osób do różnych typów domów pomocy społecznej.
  2. Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę mieszkańca za jego pobyt wydaje organ gminy właściwy dla tej osoby w dniu jej kierowania do dps.
  3. Decyzję o umieszczeniu w domu pomocy społecznej wydaje starosta powiatu prowadzącego dom pomocy społecznej.
  4. Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca, ustalonego przez starostę i ogłaszanego w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku.
  5. Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
  • mieszkaniec domu, przy czym opłata za pobyt ze strony mieszkańca wynosi nie więcej niż 70% jego dochodu;
  • małżonek, zstępni przed wstępnymi- zgodnie z zawartą umowa w trybie art. 103, ust.2;
  • gmina, z której osoba została skierowana do dps - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w dps, a opłatami wnoszonymi przez osoby zobowiązane;

przy czym jeśli mieszkaniec ponosi pełną odpłatność osoby zobowiązane nie mają obowiązku wnoszenia opłat.

  1. Mieszkaniec Domu wnosi opłatę do kasy lub na rachunek bankowy instytucji. Za jego zgodą opłata może być potrącana:

- z emerytury lub renty- przez właściwy organ emerytalno- rentowy, zgodnie z odrębnymi przepisami;

- z zasiłku stałego – przez ośrodek pomocy społecznej  dokonujący wypłaty świadczenia.

  1. Mieszkaniec Domu, a także inna osoba obowiązana do wnoszenia opłat za pobyt , jeżeli mieszkaniec przebywa u tej osoby, nie ponoszą opłat za okres nieobecności mieszkańca nieprzekraczającej 21 dni w roku kalendarzowym.

Dom Pomocy Społecznej w Kurowie świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązującego standardu w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających. Dom prowadzi gospodarkę finansową w formie jednostki budżetowej.  

Dom i jego otoczenie są bez barier architektonicznych. Wokół Domu jest teren rekreacyjny, oczka wodne i ogród. Budynek jest wyposażony w windę, w system przyzywowo-alarmowy, system oświetlenia awaryjnego ewakuacyjnego oraz system alarmu przeciwpożarowego. Drugi stopień monitoringu połączony jest bezpośrednio ze stanowiskiem Komendy Straży Pożarnej we Włocławku. Wokół budynku prowadzi droga pożarowa dostosowana do przejazdu wozów strażackich.

Wewnątrz budynku usytuowane są: ciągi komunikacyjne; pokoje mieszkalne - będące  na dwóch kondygnacjach i wyposażone w podstawowy sprzęt: łóżka, szafy, szafki przyłóżkowe, krzesła, stoliki, a także inny sprzęt - zgodnie z uznaniem i pomysłem podopiecznego;  gabinet medycznej pomocy doraźnej; jadalnia; pomieszczenie do prania i suszenia; kuchnia podręczna; palarnia; kaplica; sale terapii i rehabilitacji; aneksy wypoczynkowe: z fontanną na parterze, sala dziennego pobytu, hol wypoczynkowy na piętrze ze stanowiskami komputerowymi, kącikiem czytelniczym; funkcjonalne łazienki przy pokojach oraz łazienki ogólnodostępne z prysznicem i wanną - wyposażone w  pochwyty, oprzyrządowanie, podnośnik jezdny, co stanowi ułatwienie przy korzystaniu przez osoby niepełnosprawne; pomieszczenia techniczne służące zaspokajaniu potrzeb mieszkańców - pralnia, suszarnia, magazyny.

Wszystkim mieszkańcom Domu zapewniamy cztery posiłki: śniadanie, obiad, podwieczorek, kolację, a osobom z cukrzycą również drugie śniadanie. Poza podstawowymi posiłkami mieszkańcy mają dostęp przez całą dobę do podstawowych produktów żywnościowych (pieczywo, masło, dżem, nabiał, napoje). Dla każdego z posiłków czas wydawania wynosi  2 godziny. Mieszkańcy Domu mają możliwość otrzymywania potraw zamiennych, wcześniej zgłoszonych i ustalonych z kierownikiem działu. Obsługę mieszkańców w jadalni zapewniają pracownicy działu terapeutyczno-opiekuńczego. Mieszkańcy, jeśli wyrażają taką potrzebę mogą spożywać posiłki w pokojach mieszkalnych. W razie potrzeby mieszkaniec jest karmiony. Zadania i cele działu żywieniowego jasno określone są w procedurach i instrukcjach  systemu HACCP,  który jest podstawowym elementem kontroli i utrzymania bezpieczeństwa i jakości żywności. System HACCP obejmuje całość zagadnień związanych z procesem wyprodukowania żywności stosując zasady Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP)  i Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP)  jako środków zapobiegawczych  tj. wewnętrznych i zewnętrznych warunków dotyczących  organizacji pracy.

Dom świadczy podstawowe  usługi zgodnie z obowiązującym standardem usług zapewniając:

1) w zakresie potrzeb bytowych: 

  • miejsce zamieszkania,
  • wyżywienie,
  • odzież i obuwie,
  • utrzymanie czystości;

2) w zakresie usług opiekuńczych:

  • udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych,
  • pielęgnację,
  • udzielanie niezbędnej pomocy w załatwianiu spraw osobistych;

3) w zakresie usług wspomagających:

  • umożliwienie udziału w terapii zajęciowej,
  • podnoszenie sprawności i aktywizowanie mieszkańców domu, w tym w zakresie komunikacji wspomagającej lub alternatywnej,
  • umożliwienie zaspokajania potrzeb religijnych i kulturalnych,
  • zapewnienie warunków do rozwoju samorządności mieszkańców,
  • stymulowanie nawiązywania, utrzymywania i rozwijania kontaktu z rodziną i społecznością lokalną,
  • działania zmierzające do usamodzielnienia mieszkańca, w miarę jego możliwości,
  • pomocy usamodzielniającemu się mieszkańcowi domu w podjęciu pracy, szczególnie mającej charakter terapeutyczny,
  • zapewnienie bezpiecznego przechowywania środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych,
  • pokrycie, w miarę możliwości, mieszkańcowi nieposiadającemu własnego dochodu wydatków na niezbędne przedmioty osobiste w kwocie nieprzekraczającej 30% zasiłku stałego,
  • zapewnienie przestrzegania praw mieszkańców oraz dostępności do informacji o tych prawach,
  • sprawne wnoszenie i załatwianie skarg i wniosków mieszkańców.

4) art. 58 ustawy z dnia  12 marca 2004r. o pomocy społecznej pozwala naszej placówce na umożliwianie  i organizację pomocy w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych przysługujących mieszkańcom na podstawie odrębnych przepisów, poza tym na pokrywanie opłat ryczałtowych i częściową odpłatność do wysokości limitu cen, przewidzianych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zapewniamy dostęp do psychologa i psychiatry. Mieszkańcy mają także stały dostęp  i możliwość korzystania z usług pracownika socjalnego. Organizacja Domu zapewnia realizację usług terapeutycznych. Jednostka zatrudnia terapeutów, którzy dostosowują program zajęć do stanu zdrowia  i możliwości. Kalendarz uroczystości opracowany na początku każdego roku wyznacza kierunek działań terapeutycznych, integracyjnych, podkreśla rangę świąt okazjonalnych. Współpracujemy ze szkołami, zespołami folklorystycznymi, seniorami.         

W domu prowadzone są zajęcia z zakresu rehabilitacji społecznej:

1) zajęcia terapeutyczne- treningi funkcjonowania w codziennym życiu, treningi umiejętności interpersonalnych i umiejętności rozwiązywania problemów, treningi umiejętności spędzania czasu wolnego;

2) zajęcia z psychologiem - badanie psychologiczne, terapia psychologiczna, poradnictwo psychologiczne;

3) zajęcia ruchowe – zajęcia sportowe, turystyka, rekreacja;

4) zajęcia przygotowujące do zatrudnienia- terapia manualna, zajęcia informatyczne.

W DPS w Kurowie funkcjonuje Rada Mieszkańców, która jest przedstawicielem  i reprezentantem spraw mieszkańców. W Domu organizowane są także spotkania z całą Społecznością Mieszkańców. Dom dba o prawo mieszkańców do odwiedzin przez rodzinę, bliskich i znajomych, o prawo  do urlopów.  Mieszkańcy korzystają z punktu bibliotecznego na terenie Domu, z gminnej Biblioteki w Baruchowie oraz Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.  

Ze względu na typ placówki wskaźnik zatrudnienia pracowników zespołu terapeutyczno-opiekuńczego w przeliczeniu na pełen wymiar czasu pracy wynosi 0,5  na jednego mieszkańca Domu. Dom Pomocy Społecznej w Kurowie funkcjonuje w oparciu o indywidualne potrzeby jego podopiecznych. W celu określenia indywidualnych potrzeb naszych podopiecznych dyrektor zarządzeniem powołał zespół terapeutyczno-opiekuńczy. W jego skład wchodzą w szczególności pracownicy, którzy bezpośrednio zajmują się wspieraniem mieszkańców, czyli pracownicy działu terapeutyczno-opiekuńczego: kierownik działu terapeutyczno-opiekuńczego, pracownik socjalny, terapeuci, pielęgniarki, opiekunowie, pokojowe. Pracownicy działu techniczno-gospodarczego, finansowo-księgowego czy administrator mogą pełnić funkcję pracownika pierwszego kontaktu, będąc wskazanymi przez mieszkańca. Przy ustalaniu wskaźnika uwzględniamy wolontariuszy i stażystów, przy czym ich udział nie przekracza 10 % ogólnej liczby osób zatrudnionych w ZTO. Stałym uczestnikiem każdego posiedzenia ZTO jest psycholog kliniczny. Lista pracowników pierwszego kontaktu ulega zmianie w zależności od potrzeb i wyborów mieszkańca i zmieniającej się sytuacji kadrowej. Do zadań pracowników pierwszego kontaktu wchodzących w skład ZTO należy opracowywanie indywidualnych planów wsparcia mieszkańców oraz wspólna ich realizacja.

Pracownicy zespołu terapeutyczno-opiekuńczego raz na dwa lata uczestniczą w organizowanych przez  dyrektora  domu  szkoleniach  na  temat praw  mieszkańca  domu  oraz  kierunków prowadzonej  terapii,  a także metod pracy z mieszkańcami,  w tym w zakresie   komunikacji  wspomagającej lub alternatywnej.

Dom Pomocy Społecznej w Kurowie zapewnia bezpieczne przechowywanie środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych. Mieszkaniec ma prawo do swobodnego dysponowania środkami zgromadzonymi na koncie depozytowym, zgodnie z własnymi potrzebami. Pracownicy Domu współdziałają z rodzinami, opiekunami prawnymi, kuratorami. Sprawne przyjmowanie skarg i wniosków odbywa się na podstawie zarządzenia dyrektora zgodnie z przyjętą procedurą.

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego